Svečias
Titulinis Duomenys Duomenų depozitas Duomenų paruošimas
Duomenų valdymas
Duomenų paruošimas
 Duomenų paruošimas

Kodėl verta perduoti duomenis archyvui?

 • Suarchyvuoti duomenys yra apsaugomi nuo jų netekimo: tai tyrėjams leidžia nesibaiminti, kad jų sunkus darbas gali nueiti perniek, taip pat bet kuriuo metu jie gali prieiti prie savo duomenų ir jais pakartotinai naudotis.
 • Tyrimus atlikę tyrėjai ar organizacijos tampa žinomi kitiems ir yra cituojami: dalijimasis duomenimis padidina tyrėjų matomumą ir žinomumą tarp kolegų, o panaudoti tyrimo duomenys yra cituojami atitinkamose mokslinėse publikacijose.
 • Prasiplečia tyrėjų pažinčių ratas: vieša prieiga prie archyvui pateiktų duomenų gali atverti kelią efektyviam bendradarbiavimui tarp duomenis surinkusių tyrėjų ar organizacijų ir tų duomenų vartotojų.
 • Duomenys gali būti svarbūs kitiems tyrėjams, o taip pat ir atstovaujamos disciplinos plėtrai: aukštos kokybės duomenų rinkinys, į kurį investuota daug intelektinių ir finansinių išteklių, yra vertingas mokslo šaltinis. Dėl to jis privalo būti išanalizuotas kiek galima išsamiau ir iš kuo įvairesnių mokslinių perspektyvų.

Duomenų parengimas archyvavimui

Kad archyve saugomi duomenys būtų tinkami antinei analizei, labai svarbu juos tinkamai aprašyti. Nors išsamus teikiamų duomenų dokumentavimas reikalauja nemažai laiko ir pastangų, tačiau tai padeda archyvo duomenų vartotojams, nedalyvavusiems konkrečiuose juos dominančiuose tyrimų projektuose, sužinoti visą reikiamą informaciją apie tyrimo eigą.  Tuomet antrinė archyvui pateiktų  duomenų analizė tampa efektyvi ir korektiška. Tad duomenis teikiančių tyrėjų prašome, kad atitinkamos duomenų laikmenos būtų tvarkingos ir aiškios, su visa tyrimo duomenis, metodus, prielaidas bei galimus trūkumus paaiškinančia dokumentacija.

Duomenų perdavimas archyvui apima du pagrindinius žingsnius:

 • deponentas sutvarko archyvui teikiamą duomenų laikmeną taip, kad joje būtų užtikrintas duomenų anonimiškumas, kintamieji turėtų atitinkamas ir tvarkingas žymes bei pavadinimus;
 • sutvarkyti duomenys, su visa juos lydinčia dokumentacija, pateikiami archyvui.

Žemiau pateikiamos nuorodos, kaip tinkamai parengti kiekybinius ir kokybinius tyrimų duomenis:

 • Kiekybinių duomenų dokumentavimo ir parengimo perdavimui į archyvą gairės
 • Kokybinių duomenų dokumentavimo ir parengimo perdavimui į archyvą gairės

Išsami informacija apie duomenų perdavimą archyvui pateikiama Duomenų parengimo archyvavimui vadove.

Duomenų perdavimas archyvui

Kai Jūs turite parengtą duomenų laikmeną bei kitą ją lydinčią medžiagą (klausimynai, kodavimo schemos ir pan.) ir užpildytą tyrimo aprašą, juos galite siųsti el. paštu depozitas@lidata.eu.
Kai kuriais atvejais tyrėjai, pateikę argumentus raštu, gali reikalauti, kad archyvas nustatytų laikinus prieinamumo apribojimus prie tyrimo duomenų, patalpinamų viešai prieigai.

Keletas patarimų

Iš pirmo žvilgsnio sudėtingą duomenų dokumentavimą ir parengimą perdavimui į archyvą žymiai palengvina tinkamas planavimas. Toliau pateikiame keletą patarimų, kurie padės dokumentuoti archyvui teikiamus duomenis:

 • Duomenų ruošimas archyvui turėtų prasidėti dar paties projekto koncepcijos stadijoje – jei įmanoma, preliminarias duomenų dokumentavimo pinigines ir laiko sąnaudas rekomenduojama įtraukti į projekto pasiūlymo rengimą.
 • Duomenų dokumentavimo funkciją reikia paskirti konkrečiam asmeniui, kuris dalyvaus viso tyrimo ciklo metu.
 • Svarbiausia, kad tyrimo ir jo metu renkamų duomenų dokumentavimas prasidėtų nuo pat jo pradžios – privalu aprašyti tyrimo tikslą ir metodologiją. Primygtinai siūloma nerizikuoti atidedant tyrimo dokumentavimo procesą tyrimo pabaigai – labai tikėtina, kad tuomet jis gali būti visai neužbaigtas.
 • Iškilusiais klausimais galima konsultuotis su LiDA personalu el.paštu depozitas@lidata.eu.
NAUJIEMS VARTOTOJAMS
NAUJIENOS
Naujienlaiškis

Nr.1  2009 07-11
Nr.2  2009 12-2010 02
Nr.3  2010 03-05
Nr.4  2010 06-08
Nr.5  2010 09-11
Nr.6  2010 12-2011 02
Nr.7 2011 03-05
Nr.8 2011 06-08
 
© KTU Politikos ir viešojo administravimo institutas
Atnaujinta 2020-02-17