Svečias
Titulinis Mokymai Mokymų medžiaga Mokymų kursai Kompiuterinis pasirengimas
Nauji mokymai
Ankstesni mokymai
Mokomieji duomenys
E. mokymai
KOMPIUTERINIS PASIRENGIMAS DUOMENŲ ARCHYVO VARTOJIMUI
KOMPIUTERINIS PASIRENGIMAS DUOMENŲ ARCHYVO VARTOJIMUI

Mokymo kurso medžiaga

KOMPIUTERINIS PASIRENGIMAS DUOMENŲ ARCHYVO VARTOJIMUI

Autorius Algimantas VENČKAUSKAS

Ankstesnis dokumentas Turinys  Literatūros sąrašas Sekantis dokumentas

3. E. LEIDYBOS SISTEMOS, E. DOKUMENTŲ PUBLIKAVIMO PROCESAI IR PRIEMONĖS

    3.3. E. dokumentų talpyklos

E. dokumentų talpykloms keliami tokie reikalavimai:

  • pateikti informaciją vartotojams;
  • pateikti informaciją kitoms sistemoms;
  • suteikti ilgalaikio e. dokumentų ir jų metaduomenų saugojimo ir tvarkymo paslaugą.

Dspace e. dokumentų saugyklą sukūrė Masačūsetso technologijos instituto (MIT) biblioteka ir kompanija Hewlett-Packard (HP). Sistema pagrįsta Java technologijomis (Java serverio programėlės (servlet), Jsp, Java beans). Dspace naudoja PostgreSQL duomenų bazių valdymo sistemą (DBVS), kurioje saugoma vartotojų sisteminė ir metaduomenų informacija. Dspace galima pritaikyti ir kitoms DBVS, pavyzdžiui, Oracle. Yra daugybė sąsajų (API), leidžiančių pritaikyti sistemą savo poreikiams.

Fedoros e. dokumentų saugyklą sukūrė Virdžinijos (Virginia) ir Kornelio (Cornell) universitetai. Sistema pagrįsta Java technologijomis, Web paslaugų architektūra ir gali būti suderinta dirbti su Oracle ar kitomis duomenų bazių valdymo sistemomis. Paslaugos, kaip abstrakčių operacijų aibės, aprašomos Web paslaugų aprašymo kalba WSDL (Web Servis Description Language). Klientai su Fedoros sistema bendrauja keisdamiesi pranešimais.

Fedora – bendros paskirties skaitmeninių objektų saugykla

Fedoros sistema yra WEB paslaugų rinkinys, veikiantis Apache Tomcat WEB serveryje. Fedoros priemonėmis galima kurti, valdyti, importuoti ir pateikti skaitmeninius objektus, esančius duomenų saugykloje. Iš kitų sistemų Fedora išsiskiria daugeliu savybių.

Sistema gali formuoti skaitmeninius objektus, sudarytus iš daugybės kitų objektų, esančių skirtingose vietose. Pavyzdžiui, skaitmeninis objektas gali būti rinkinys tiff tipo failų, kurie yra nuskenuoto dokumento puslapiai. Duomenų šaltiniai (konkretus dokumento turinys arba metaduomenys) gali būti valdomi lokaliai pačioje Fedoros sistemoje arba tai gali būti tiesiog URL nuorodos į kitus objektus.

Fedoros sistema gali susieti skaitmeninius objektus su atitinkamomis web paslaugomis. Pavyzdžiui, anksčiau aprašytas skaitmeninis objektas iš tiff failų gali būti susietas su paslauga, transformuojančia tiff failus į vieną html dokumentą. Paslaugos gali būti arba vietinės, arba išorinės, pasiekiamos per URL nuorodas. Fedora yra tarsi tarpinis (Proxy) sluoksnis, kuris koordinuoja vietinius ir paskirstytus tinkle duomenis ir web paslaugas (3.2 pav.).

Fedora teikia prieigą prie skaitmeninių objektų per Web pagrindu veikiančią sąsają (REST užklausos ir SOAP metodai). Ši sąsaja standartinio rinkinio metodais teikia prieigą prie metaduomenų ir objektų vidinės struktūros. Pavyzdžiui, vartotojas gali pritaikyti šiuos metodus, norėdamas sužinoti anksčiau aprašyto objekto metaduomenis, peržiūrėti html failus. Privalumai:

  • Vartotojų klientinė programinė įranga nepriklauso nuo skaitmeninio objekto struktūros ir saugojimo formatų.
  • Skaitmeninio objekto atvaizdavimo metodai nepriklauso nuo vidinės objekto struktūros.

Pavyzdžiui, anksčiau aprašyto skaitmeninio objekto (kuriame html dokumentas yra sugeneruotas iš kelių tiff failų) vartotojo sąsaja išliks nepakitusi, nors tiff failai bus pakeisti jpeg, pdf, o vienas - net html failu.

Įgyvendinta galinga SOAP pagrindu veikianti valdymo sąsaja. Visos vidinės operacijos (objektų kūrimas, valdymas) yra galimos per API sąsają. Tai suteikia galimybę integruoti sistemą Fedora įvairiose aplinkose.

Galima saugoti ir administruoti skirtingas to paties objekto versijas, naudoti ryšius tarp skirtingų skaitmeninių objektų.

Fedoros sistema gali importuoti ir eksportuoti daugybės XML formatų skaitmeninius objektus. Todėl galima keistis duomenimis tarp Fedoros ir kitų XML pagrindu veikiančių sistemų.

Fedora nėra skirta paprasčiausiems statiniams WEB dokumentams valdyti. Tam yra daug kitų html redagavimo ir publikavimo priemonių. Fedora skirta sudėtingesnio turinio valdymo reikmėms (metaduomenų aprašai, versijų kūrimas, formatų transformacijos, dinamiškai generuojami dokumentai iš įvairių duomenų šaltinių).

NAUJIEMS VARTOTOJAMS
NAUJIENOS
Naujienlaiškis

Nr.1  2009 07-11
Nr.2  2009 12-2010 02
Nr.3  2010 03-05
Nr.4  2010 06-08
Nr.5  2010 09-11
Nr.6  2010 12-2011 02
Nr.7 2011 03-05
Nr.8 2011 06-08
 
© KTU Politikos ir viešojo administravimo institutas
Atnaujinta 2020-02-17